چطور یک فیلم کوتاه بسازیم

با هوشمند شدن گوشی‌های همراه و توانایی‌های بالای این گوشی‌ها در تصویربرداری، امروزه ساخت فیلم‌ کوتاه بسیار راحت، رایج و محبوب شده است. کافی است سری به شبکه‌های اجتماعی معروف مانند اینستاگرام بزنید تا بتوانید تعداد زیادی فیلم کوتاه را که توسط افراد مختلف ضبط شده‌اند را ببینید. توانایی ساخت یک فیلم کوتاه خوب فقط جنبه تفریح و سرگرمی ندارد بلکه شما با داشتن چنین توانایی می‌توانید حضور موفقی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید یا حتی کسب و کار خود را رونق بدهید.

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عاملی که یک فیلم یک‌دقیقه‌ای را برای دیگران جذاب می‌کند خلاقیت شما است. ایده ساخت فیلم کوتاه می‌تواند موضوعی باشد که مدت‌هاست فکر شما را مشغول کرده است. به تمام چیز‌هایی که در اطرافتان به نظر جالب می‌رسند توجه کنید. هر کدام از آن‌ها می‌تواند تبدیل به یک فیلم جذاب شوند. حتی اگر می‌خواهید فقط کسب و کار خود را معرفی کنید باز هم باید به طرز جالب و خاصی از کسب و کار خود فیلم تهیه کنید تا دیگران را مجاب کنید که آن را نگاه کنند. در هر صورت مهم‌ترین اقدام برای ساخت فیلم کوتاه جالب این است که ذهن خود را باز بگذارید و کمی از قدرت خلاقیت خود استفاده کنید. فراموش نکنید شما قرار است یک فیلم کوتاه بسازید و باید در این مدت کوتاه پیام مدنظر خود را به مخاطب انتقال دهید. پس طوری زمان‌بندی کنید که در زمان تعیین شده بتوانید کار خود را به‌خوبی انجام دهید.

ایده اصلی را پیدا کنید. معمولاً یافتن ایده اولیه دشوار است، برای این کار باید خلاق باشید. حتی‌ می‌توانید از فیلم‌های موردعلاقه خود الهام بگیرید.

 شخصیت‌های خود را خلق کنید. شخصیت‌ها داستان را به جلو می‌برند. معمولاً تمام داستان‌ها درباره شخصیتی است که می‌خواهد به چیزی دست پیدا کند اما موفق نمی‌شود، سپس فیلم اتفاقاتی را که در این مسیر برای شخصیت رخ می‌دهد را به تصویر می‌کشد (به دست آوردن دختر موردعلاقه، نجات بشر، فارغ‌التحصیلی و غیره.) برای بیننده شخصیت‌ها مهم هستند نه فیلم شما، بنابراین خیلی مهم است که به شخصیت‌های خود خوب فکر کنید. نقاط اصلی داستان را طراحی کنید. برخی افراد دوست دارند شخصیت‌ها و طرح داستان را مشخص نموده و سپس نوشتن را آغاز کنند.

فیلم‌نامه خود را بنویسید. فراموش نکنید شما قرار است یک فیلم کوتاه بسازید و باید در این مدت کوتاه پیام مدنظر خود را به مخاطب انتقال دهید. پس طوری زمان‌بندی کنید که در زمان تعیین شده بتوانید کار خود را به‌خوبی انجام دهید.

به نکاتی مانند موقعیت، صحنه‌سازی و بازیگران اهمیت بدهید، اما باید تمرکز اصلی خود را بر دیالوگ بگذارید. سپس می‌توانید درباره مواردی مانند دوربین‌ها، بازیگران و مکان فیلم‌برداری، تصمیم بگیرید.

همچنین باید خود را برای داستان‌نویسی‌ها آماده کنید. مسلماً نمی‌توانید در اولین صحنه تمام شخصیت‌ها، طرح‌ها، موضوع‌ها، طنزها و موارد دیگر را قید کنید. پس از اتمام هر صحنه به فیلم‌نامه بازگشته و آن را با دقت بخوانید.

ساخت فیلم کوتاه

برای هر صحنه یک استوری بورد (Storyboard) بسازید. استوری بوردها همانند کتاب‌های کمدی هستند، تصویر اصلی را رسم می‌کنید، سپس دیالوگ‌هایی که باید گفته شود را پایین آن می‌نویسید. می‌توانید نمونه‌های آماده آنلاین را دانلود نموده و سپس در مقابل صحنه مناسب رسم کنید. استوری بوردها همانند چک‌لیست است که در حین فیلم‌برداری به شما کمک می‌کند که بدانید کدام صحنه‌ها را گرفته و در هنگام تدوین فیلم به مشکلی برنخورید.

برای کنترل بودجه از لیست تجهیزات و استوری بورد خود استفاده کنید. این بخشی است که شاید تمام فیلم‌سازان از آن متنفر باشند، اما این کار باعث می‌شود که پیش از فیلم‌برداری از بودجه موردنیاز آگاه شوید. مسما نمی‌خواهید نصف فیلم‌برداری را انجام داده و بعد متوجه شوید که برای ادامه آن بودجه کافی در اختیار ندارید. یک بودجه واقع‌بینانه و مناسب را اختصاص دهید.

عوامل و بازیگران مورد نیاز خود را استخدام کنید. تا اینجا شخصیت‌ها، شات لیست و تجهیزات لازم را آماده کرده‌اید، حالا باید افرادی را داشته باشید که از آن‌ها استفاده کنند. به روش‌های مختلف می‌توانید بازیگران خود را انتخاب کنید، می‌توانید در روزنامه آگهی دهید، از تئاترها دیدن کنید و یا از دوستان خود کمک بگیرید. بقیه عوامل را هم به همین ترتیب باید پیدا کنید.

برنامه فیلم‌برداری را آماده کنید. اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، با داشتن شخصیت‌های کم و ۱ یا ۲ لوکیشن، در طول یک روز می‌توانید ۵ الی ۱۰ صفحه فیلم‌نامه را فیلم‌برداری کنید. برای صحنه‌های مهم‌تر و دشوارتر ممکن است فقط ۲ الی ۳ صفحه را فیلم‌برداری کنید. هرچقدر برای فیلم‌برداری زمان بیشتری صرف کنید بهتر است، اما زمان بیشتر برای فیلم‌برداری به معنای مخارج بیشتر است.

اجازه دهید همه در ابتدای کار بدانند که اهداف کار چیست. از همان ابتدا تمام افراد را در جریان جزئیات کار قرار دهید. این مسئله برای فیلم‌های کم‌هزینه مهم‌تر است. اجازه دهید که عوامل و بازیگران در ابتدای فیلم‌برداری هر صحنه در جریان اهداف شما باشند و دراین‌باره از آن‌ها حمایت کنید.

از قبل برنامه هرروز را در اختیار همه قرار دهید تا آماده باشند.

صحنه فیلم‌برداری را آماده کنید. صحنه فیلم‌برداری محلی است که بازیگران در آنجا اجرا می‌کنند و تنها پس از آماده‌سازی این قسمت می‌توانید نور، دوربین و صدا را تنظیم کنید. اگر از قبل به‌خوبی تمرین کرده باشید این کار چندان مشکل نیست، اما در غیر این صورت برای قرار دادن بازیگران در سر جاهایشان، باید زمان بیشتری صرف کنید.

به سی ثانیه اول فیلم خود فکر کنید. این سی ثانیه دقیقاً مانند یک سرتیتر است که ایده شما را معرفی می‌کند. اگر شما بتوانید در این سی ثانیه توجه مخاطب را جلب کنید، مطمئناً مخاطب را تا آخر فیلم نگه خواهید داشت و او از فیلم شما راضی خواهد بود.

هر روز فیلم خود را مرور کرده و شات لیست خود را ضربدر بزنید. بر اساس زمان و بودجه ممکن است لازم شود که تغییراتی را اعمال کنید، اما باید بدانید حتی کارگردان‌های هالیوودی هم‌چنین کاری را انجام می‌دهند. پس از پایان هرروز اطمینان حاصل کنید که تمام کارهای آن روز را انجام داده‌اید و بر روی شات لیست خود یک ضربدر بزنید؛ بنابراین اگر چیزی را فراموش کرده‌اید باید همین حالا بدانید.

هر روز از فیلم خود بک آپ تهیه کنیددر پایان هرروز کارت حافظه خود را خارج کرده و آن را در یک هارد درایو مطمئن ذخیره کنید. این چند دقیقه در پایان هرروز باعث می‌شود در مواقعی که بر اساس اتفاقات فیلمتان را گم کردید، به دردسر نیفتید.

برای فیلم خود نرم‌افزار تدوین مناسب را انتخاب کنید. در زمینه نرم‌افزارهای تدوین فیلم با گزینه‌های متعددی روبه‌رو هستیم (که اغلب برنامه‌های تدوین غیرخطی نامیده می‌شوند)، از برنامه‌های ساده گرفته مانند iMovie و Windows Movie Maker تا برنامه‌های پیچیده و حرفه‌ای مانند Final Cut Pro – Avid – Adobe Premier  برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید به سلیقه شخصی و پروژه‌تان بستگی دارد.

نمایش فیلم کوتاه

بهترین برداشت بازیگران را انتخاب کنید. فیلم را مرور کرده و ببینید که کدام صحنه را بیشتر دوست دارید، صحنه‌ای که بازیگران عالی باشند، دیالوگ‌ها طبیعی به نظر برسند و فیلم هم واضح و متمرکز باشد. اگر یک برداشت را پیدا کنید که همه این موارد را داشته باشید، یعنی کارتان عالی است و کارتان سریع‌تر پیش خواهد رفت

زمان‌بندی صحنه را تنظیم کنید تا ریتم آن حفظ شود. تدوین از فاصله‌گذاری و زمان‌بندی تشکیل می‌شود. روال فیلم باید به‌طور طبیعی پیش برود.

برای تدوین حرفه‌ای انواع مختلف کات‌ها را یاد بگیرید. تدوین به این معناست که با کمک کات‌ها یک داستان را بیان کنید. به زبان دیگر، یک فیلم مجموعه‌ای از فیلم‌برداری‌های مختلف است که شیوه چیدن آن‌ها در کنار یکدیگر یک فیلم سینمایی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل است که در تدوین فیلم کات کردن از یک ویدیو به ویدیوی دیگر اهمیت بسیاری دارد. به‌گونه‌ای داستان فیلم را نشان دهید که بیننده متوجه نشود شما از یک صحنه به صحنه دیگر پریده‌اید.

فیلم کوتاه را نمایش دهید: پس از آنکه تمام کارهای فیلم به پایان رسید، شما می‌توانید از طریق مختلف، فیلم خود را نمایش دهید.

+ فرستادن فیلم به سایت‌هایی مانند www.youtube.com  یا www.aparat.com 

+‌ قرار دادن فیلم در وبلاگ یا وب‌سایت شخصی یا سایت خود فیلم.

+‌ استفاده از شبکه‌های اجتماعی

+ فرستادن فیلم برای جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلف، به‌خصوص جشنواره‌هایی که در حوزه‌ی فیلم‌های تجربی کار می‌کنند و از کارگردانان فیلم اولی استقبال می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید